Dijital Pazarlama Performansınız İle İlgili Bunlara Dikkat Ediyor Musunuz?

Dijital Pazarlama ve Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) mevcut web sitenize sürekli trafik akışı sağlayarak mevcut satışlarınızı arttırma potansiyeline sahiptir. Tabi eğer doğru kullanılırsa. Neden olmadığını merak ediyorsanız ve kampanyalarınız da yetersiz kalıyorsa, muhtemelen yanlış bir şey yapıyorsunuzdur. Ayrıca, bu hatayı yapan ilk kişi siz olmamanız da muhtemeldir. İşte böyle bir durumda, dijital pazarlamanızın yetersiz kalmasının ilk beş nedenini açıklıyoruz.

1 – Trafik alıyorum ama dönüş alamıyorum diyorsanız;

İşletmelerin karşılaştığı en yaygın sorunlardan biri, web sitelerini tıklayan veya sosyal medya hesaplarını ziyaret eden potansiyel müşterileri satışa dönüştürememeleridir. Bu durumda trafiğiniz artıyor ancak geri dönüşler olmuyorsa bakmanız gereken noktalar şunlardır:

Pazarınızı tanıyın

Mevcut müşteriniz her pazarlama kampanyanızın temelini oluşturur. Eğer müşterinizi tanımıyorsanız, ne istediğini bilmiyorsanız ve onayını alamıyorsanız, o zaman doğru hedef kitlenize hitap ettiğinizi, etkileşim sağladığınızı kim söyleyebilir?

Daha iyi metinler yazın

Eğer öne çıkmak istiyorsanız, iyi metin yazarlarına yatırım yapmanız gerekir ve bunlar ucuz olmasalar da bilmelisiniz ki yapacağınız bu yatırımın firmanıza, firmanızın reklam ve pazarlamasına katacakları ile kısa zamanda kendi değerinin üzerinde bir getirisi olacaktır. Bu metinler blog makalelerinizi, tüm platformlardaki pazarlama metinlerinizi, açılış sayfalarını, e-postaları vb. içerir. Bunlar tutarsızsa, kötü yazılmışsa ve hedef kitlenizi dikkate almazsa, istediğiniz etkileşimi alamazsınız.

Verdiğiniz mesajlar tutarlı olsun

Satışlarınızı arttırmak için potansiyel müşterilerinize yapmış olduğunuz teklifleriniz ve sizi diğer rakiplerinizden ayırdığını düşündüğünüz satış stratejiniz(kampanyalarınız) yeterince net olmaz doğru ifade edilmezse, potansiyel müşterilerinizde kafa karışıklığına sebep olur ve sizden uzaklaşmalarını sağlar. 

2 – Yanlış Metriklere Bakma;

KPI’lar, kampanyalarınızın çalışıp çalışmadığını anlamanıza yardımcı olur. Bununla birlikte doğru metrikleri izlemek zamanınızı ve paranızı en doğru şekilde değerlendirmenizi sağlar. Eğer yanlış metrikleri izlemekteyseniz yapmanız gerekenler şöyledir:

Odağınızı sıralamalardan(rankings) dönüşlere ve hedeflere geçirin

Anahtar kelimeleri kullanmak reklam açısından en yararlı araç gibi görünse de potansiyel müşteri dönüşlerini yalnızca bu verilere dayanarak çıkarmamanız gerekir. Telefon aramaları, e-posta tıklamaları, web sitenizdeki formların doldurulması, indirmeler, canlı sohbet vb. gibi daha değerli dönüşleri izlemek faydalı olacaktır. Bunları ölçmek size en iyi performansı gösteren kanalları söyleyecektir, böylelikle bütçenizi hangi kanala yönlendireceğiniz konusunda da sizlere referans olacaktır.

Niteliksel verilere de bakın

Sayılar yalan söylemez, ancak niteliksel verilere de bakmakta fayda vardır. Bu sebeple hedef kitlenize müşteri memnuniyeti anketi yapın veya yüz yüze görüşerek onların sizin hakkınızda ne düşündüğünü öğrenin, onları dinleyin. Böylece sayıların size söyleyemeyeceği hatalarınızı ilk ağızdan öğrenip hızlı şekilde aksiyon alabilirsiniz.

3 – Kampanya için yanlış kanalları kullanma;

Öncelikle müşteri kitlenizi iyi tanımanız gerekiyor. Şayet tüketicinizi iyi araştırmazsanız, ne kadar iyi sosyal medya pazarlaması yaparsanız yapın arzu ettiğiniz dönüşleri almanız mümkün olmayacaktır. Ziyaretçilerinizi iyi tanımalı ve web sitenizin performansını iyi çıkarmalısınız. Daha sonra performans planını bunun üzerine yapabilir ve performans pazarlamasını efektif kullanabilirsiniz.

4 – Gerçekçi olmayan beklentiler

Bir kampanyaya başlamadan önce hedefinizi doğru ve gerçekçi verilere dayandırmanız gerekiyor. Birçok firma sahibi az yatırım yapıp gerçekçi olmayan sonuçlar hedefleyip sonrasında hayal kırıklığı yaşıyor.

‘Smart’ tekniğini kullanın. Yani hedefiniz kesin ve net tanımlanmış olsun, ölçülebilir olsun, alıcılar tarafından kabul edilebilir olsun, mümkün olsun ve zamana bağlı olsun.

Sabırlı olun… Dijital pazarlama kampanyalarının sonuç vermesi zaman alabilir. Mesela Seo ve içerik pazarlamasının sonuç verdiğini görmeniz aylar alabilir hatta Sosyal Medya pazarlaması bundan da uzun sürebilir. Bu uzun soluklu oyunda yatırımlarınızın karşılığını ne zaman göreceğiniz konusunda gerçekçi ve sabırlı olun.

5- Zorlu SEO yarışı

Özellikle yüksek rekabet gücüne sahip bir alandaysanız SEO teknik ve göz korkutucu olabilir.

Çözüm

Rakiplerinizden farklı olduğunuz yönleri ortaya çıkarın. Rakiplerinizi kontrol edin ve neler yaptıklarını gözlemleyin. Onlardan farklı olarak ne yapabileceğinize bakın ve farklı bir stratejiyle ilerleyerek ya da bir boşluğu doldurarak fark yaratın. Mesela Youtube kanalında yüksek tıklama alan makalelerin üzerine video ekleyebilirsiniz veya rakiplerinizin yazmadığı konu başlıklarında blog yazıları hazırlayabilirsiniz.

Güncel Kalın. Düzenli olarak değişen algoritmaları, güncellemeleri ve Seo endüstrisinin söylediklerini takip etmek sizi birkaç adım öteye taşır; böylelikle stratejilerinizi değişen durumlara göre uyarlayabilir ve ayarlayabilirsiniz.

Web sitenizi uygun şekilde optimize edin. Eğer siteniz arama motorunda rakiplerinizin altında yer alıyorsa bunun başlıca sebeplerinden biri iyi optimize edilmemiş olmasıdır. Bu sorunu gidermek ve neye ihtiyacınız olduğunu görmek için bir SEO denetimi yapmayı düşünmek isteyebilirsiniz.