E-Posta Pazarlamasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

E-ticaret sitenizde bulunan ürünlerden, kampanyalardan ve cazip fırsatlardan, kısacası sitenizde yer alan son gelişmelerden müşterilerinizi haberdar edebilmenizin en etkili yollarından biri de müşterilerinizin dikkatini çekebilecek nitelikte bir e-bülten/e-posta hazırlamaktan geçiyor! Özensizce ve bilinçsizce hazırladığınız bir e-posta ile müşteri kazanayım derken; kaybedebilir; satış oranlarınızda ani düşüşler ile karşılaşmak zorunda kalabilirsiniz. Geri dönüşüm oranı yüksek, müşterilerinizi sitenize yönlendiren bir e-posta hazırlarken; aşağıdaki noktaları kesinlikle göz önünde bulundurmanızı öneriyoruz. İşte, e-posta pazarlamasında dikkat etmeniz gereken noktalar:

·         Segmentasyona önem verin!

Müşterinize özel olarak hazırladığınız bir e-posta ile standart bir e-postaya nazaran daha iyi bir sonuç alabilirsiniz. Bu noktada müşteri davranışlarına yönelik bir analizde bulunmanız ilk önceliğiniz olmalı. Örneğin; müşteriniz daha önce siteniz üzerinden birden çok takı satın aldıysa, yani takılara ilgi duyan bir bayansa ona en son takı modellerinin yer aldığı bir e-bülten yollayabilirsiniz.

·         İzinsiz e-Posta Gönderiminden Kaçının!

Müşterinizin izni olmadan ona e-posta göndermeniz; e-postanızın spam niteliğinde değerlendirilmesine neden olabileceğinden, izinsiz e-posta gönderiminden de kesinlikle kaçınmanız gerekiyor.

·         Konu ile ilgisi olmayan içeriklerden uzak durun!

Spam şikayet riski ile karşılaşmak istemiyorsanız; e-postanızda konu ile ilgisi bulunmayan içeriklere de yer vermemelisiniz.

·         Sadece görsel içeren e-postalar göndermeyin!

Sadece görsel içeren, görsel hakkında müşteriyi hiçbir şekilde bilgilendirmeyen e-postalar; maalesef ki ilk silinen e-postalar listesinde bulunuyor.

·         Müşterilerinizi arka arkaya, çok sayıda e-postaya boğmayın!

Yeni çıkan ürünlerinizi müşterilerinizle paylaşma konusunda sabırsız olabilirsiniz; lakin müşterilerinize kısa aralıklarla e-posta göndermeniz; bu durumdan sıkılmalarına ve sizi kara listeye dahil etmelerine neden olabilir.

·         E-postanızın mobil cihazlar ile uyumlu olduğuna emin olun!

Çoğumuzun e-postalarımızı gün içerisinde akıllı telefonumuz üzerinden kontrol ettiğimizi farz edersek; müşterilerinize mobil uyumlu e-posta göndermeniz, yolladığınız içeriğin okunma ve tıklanma olasılığını yükseltmeniz anlamına geliyor.