Google Ads Nedir?

Google Ads nedir? sorusunu yanıtlamak için öncelikle tarihi kısa bir yolculuğa çıkmak iyi olacaktır. Yıllar içinde teknolojideki gelişmeler, pazarlamacılar ve hatta tüketiciler olarak bize hayatımız boyunca muhtemelen hayal edebileceğimizden daha fazla seçenek sundu, bilgileri bulma, gönderme ve alma şeklimiz değişti. Bugün nasıl alışveriş yapılacağını dahi kökten değiştirdi.

Yalnızca değişimi benimseyen değil, aynı zamanda gelişmesinde önemli role de sahip olan dev bir internet şirketi olarak Google ilk sırada gelmektedir. Google, 1998’de kuruldu ve internet kullanıcılarının yaklaşık %70’i tarafından dünyayla ilgili her şeyi aramak için kullanılan popüler bir arama motorudur.

Ürünler, ipuçları, videolar, yerel işletmeler ve çok daha fazlasıyla ilgili olarak bir saniyeden kısa sürede binlerce arama sonucu verir. İnsanlar Google üzerinde bir günde saniyede 40.000’den fazla arama sorgusu, 3 milyardan fazla ve her yıl bir trilyondan fazla arama gerçekleştiriyor. Böyle bir iklimde Google Adwords de, dünyanın en büyük ve en popüler tıklama başına ödeme reklam platformlarından biri haline gelmiştir.

Google platformundaki reklamverenler, sadece bir kullanıcı reklamlarını tıkladığında ödeme yapar. Diğer arama motorları, reklam platformları için de benzer teknikler kullanır. Fakat Google, potansiyel müşteriler ve reklamverenler tarafından o kadar yaygın bir şekilde kullanılır ki, ücretli arama terimi en çok Google Adwords ile ilişkilendirilmektedir.

Bir reklamverenin bakış açısından, Google Adwords platformu, kullanıcıların sadece reklamını yapmak istedikleri bir anahtar kelimeyi aradığında görünecek kampanyalar oluşturmalarına olanak tanır. Daha da dar odaklı bir yaklaşım için, yerel işletmeler anahtar kelimelerini belirli coğrafi bölgede arayan kişileri hedefleyebilir.

Google Ads genellikle daha büyük bir reklam bütçesi gerektirse de bir o kadar deneyim de gerektirir. Aksi taktirde reklam için harcanan kaynak boşa gider. Google, kullanıcısına en iyisini sunmak ister, bu nedenle sizin de aynı özeni vermeniz gerekir.

Google Ads Reklam Vermeli Miyim?

google ads

Bu bilgiler ışığında reklam platformu seçme aşamasında nerede reklam vermeli sorusunun cevabı, duruma göre değişir; işinize, hedef kitlenize ve hedeflerinize bağlı olarak biri diğerinden daha iyi olabilir. 

Google Ads, hemen yeni müşteriler bulmanıza yardımcı olur ve bu süreçte size pazarlama yatırımınızdan anında geri dönüş sağlar. 

Küçük işletmelerin genellikle sınırlı bir pazarlama bütçesine sahip olduğunu ve reklam harcamalarını nerede kullanacaklarına karar vermenin son derece zor olabileceğini göz önünde bulundurursak konunun ne kadar genellemeden uzak olduğunu anlayabiliriz.

Bu sebeple alelade bir reklama kıyasla, reklam verilecek işin niteliklerine odaklanılarak bir reklam kampanyası yürütülmesi gerekmektedir.