İçerik Pazarlaması Süreçlerinde Yapılan Hatalar

İçerik pazarlaması, hedef kitlenin beklentileri, yönelimleri doğrultusunda ürünlerin ve markaların onları etkileyecek bir biçimde tanıtımının yapılmasıdır. Burada temel amaca bağlı olarak yapılan ise ürünün doğal olarak pazarlanmasını sağlamaktır.

İçerik pazarlamasının amacı yalnızca ürün satışı değildir. Hedef kitleye değerli ve sürekli içerik sağlayarak pazarlamanın doğal bir şekilde gerçekleşmesi, başarılı bir strateji göstergesidir. Doğru içerik pazarlaması yaparken atlanmaması gereken noktalar ise sürecin kurtarıcısı olabilir.

Kendin Olmaktan Korkma!

İçerik pazarlama konuya, fikre, markanın-ürünün temel amacına göre farklılık gösterebilecek oldukça geniş yelpazeye sahip bir pazarlama dalı. Ancak, pazarlaması yapılacak olan markayla aynı alanda bulunan ve pek çok açıdan benzer ürünler sunan birçok markanın sektörde söz sahibi olduğunu da unutmamak gerek.

Bu aşamada ise içeriği sektörde farklı kılmak, hatırlanır olmak önem taşıyor. İçerik pazarlama noktasında; markanın kendi tarzını oluşturması, benzersiz bakış açısına sahip olması, ürününün tanıtım, pazarlama süreçlerinde öne çıkışında bir ivme sağlıyor.

Gerçekler Tatlıdır

Hedef kitle yapılan pazarlama sonucu etkilenmiş olmayı ister, kandırılmış olmayı değil! Bu yüzden özgünlüğün yanında daima gerçeklik de olmalı. Bununla birlikte potansiyel müşterilerin de gerçekliğe ve yeterliliğe ihtiyacı olduğunu unutmayın.

İçerik Pazarlaması ve Sosyal Medyanın Gücü Bir Arada

Halihazırda herkesin aktif olarak kullandığı, elden düşmeyen sosyal medya platformları sık sık güncelleniyor. Hedef kitleyle en hızlı şekilde yakınlık kurulabilen ve geri dönüş sağlanabilen bu yolları kullanmak, içerik pazarlama için büyük önem taşıyor.

İllüstrasyon, hareketli fotoğraf, video gibi görsel içerikler pazarlamayı ciddi anlamda destekliyor. Son olarak belli başlı platformların sunduğu anket ve soru-cevap gibi özelliklerle de samimi ve doğrudan bir şekilde hedef kitleyle temas kurmak mümkün.

Kaliteli içerikler oluşturarak verimli olmak istiyorsak yolumuz içerik pazarlaması sürecinde en az hatanın olduğu yerden geçiyor. Bunun için birçok araştırma yapmış, seminere katılmış, izlemiş ve dinlemiş olabilirsiniz fakat tekrarlamaktan kendimizi alıkoyamadığımız belli başlı hatalar gözden kaçabilir.

İçerik pazarlamasında yapılan en yaygın hatalara şöyle bir göz atın ve içerik pazarlaması sizin için en faydalı şekilde yeniden aktif kullanıma açılsın!