Marka Bilinirliği Nasıl Oluşturulur?

Marka bilinirliği, müşteri ile ilgi alanlarının ön plana çıktığı bir ilişki kurarak inşa edilir. Marka bilinirliği ve farkındalığı stratejinizi, ürünlerinizin, müşteriler tarafından fazla çaba sarf etmeden ihtiyaçlarını karşılayacağı şekilde odaklamanız gerekir. Güçlü bir marka bilinci stratejisi, güçlü bir ürün etrafında döner. Çok fazla çaba harcamadan müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşıladığınızdan emin olmalısınız. Örneğin Whatsapp , 2009 yılında, hedef kitlenin çoğunun ücretli metin mesajları aracılığıyla iletişim kurduğu ücretsiz bir anlık mesajlaşma uygulaması oluşturdu. Hızla yayıldı.

Konumlandırmanın önemi

Farklı markalar, marka bilinirliğini artırmak için akıllı konumlandırma stratejileri kullanır. Kendilerini günlük kullanılan ürünlerle dolu bir pazarda birinci sınıf bir ürün veya birinci sınıf ürünlerle dolu pazarda ekonomik ve hesaplı bir ürün olarak konumlandırabilirler. Marka bilinirliğinizi artırmak için büyük harfle yazılabilecek, arzu edilen ancak keşfedilmemiş bir konumlandırma aramanız gerekir. Konumlandırma yardımıyla marka bilinci oluşturmanın iyi bir örneği de Apple’dır.  Şirket, kendisini akıllı telefon endüstrisinde herkesin tercih edebileceği en premium marka olarak konumlandırdı. Bu, markanın müjdecileri olarak hareket eden ve marka mesajını yayan bir kült yarattı.

Marka bilinirliği oluşturmanın iyi bir diğer yolu, diğer ünlü markaların sizin hakkınızda izleyicileriyle konuşmasına, sizi yorumlamasına izin vermektir. Takipçileri iyi olan şirketler, sosyal medya fenomenleri, ünlüler vb. olarak örneklendirilebilir.

Hedef kitlenizin, bulundukları yerde onlarla tanışmadığınız sürece sizi tanıması zordur. Hedef kitleniz üzerinde bir imaj oluşturmak için sosyal medyayı kullanarak trendlerden yararlanmanız iyi olur. Bir robot gibi değil, bir insan gibi davranmanız iyi olur, kullanıcılarınızın görmeyi ve etkileşimde bulunmayı sevdikleri gönderiler oluşturmak, onlara paylaşım için ödüller sunmak ve böylelikle marka mesajınızı yaymak için sosyal medyayı kullanmak gerekir.

Bir öneri programı başlatmak veya bir bağlı kuruluş stratejisine yatırım yapmak çoğu zaman iyi bir fikir olabilir. Bu tür stratejiler, marka bilincini diğer insanlara yayma çalışmasını, genellikle kendiniz yapsanız olacağından daha düşük bir maliyetle delege eder. Dahası, yönlendirmelerin reklamlarınızdan daha ikna edici gücü vardır.

Mevcut müşterilerinizin markanızı veya ürününüzü başka birine tavsiye ettiklerinde değerli bir şey elde edecekleri cazip bir tavsiye programı oluşturabilirsiniz. Benzer şekilde, iyi komisyon oranları sağlamak, takipçileri iyi olan birçok yetenekli marka takipçinizi de cezbeder.