Sitenizi mobil SEO için nasıl düzenleyebilirsiniz?

Sitenizin mobil aramalarda daha iyi bir performans göstermesi ve sayfa sıralamanızı geliştirmek için bir takım konulara dikkat etmeniz oldukça önemli. Aşağıda ele alacağımız başlıkların üzerinde durmanız ve bunları geliştirmeniz, sitenizin mobil aramalarda daha iyi sonuçlar vermesine yardımcı olacaktır.

Site içeriği

Web sitenizin mobil versiyonunda, masaüstünde yer alan içeriklerin tümünün yer alması tercih edilen bir durumdur. Videolar, metinler, başlıklar, altbaşlıklar, fotoğraflar, grafikler ve benzeri tüm ögeleri mobil sitenizde de kullanmanız, bu sayfaların içerik olarak daha zengin olmasına yardımcı olacaktır.

Özellikle görsel alt metinleri ve etiketleri, mobil aramalarda daha önemli bir hale geliyor. Sitenize bu görselleri yüklerken, ürün isimleri ve anahtar kelimelerinizi görselin URL ve alt başlığında geçirmeniz, mobil aramalardan daha iyi sonuçlar almanıza yardımcı olabilir.

Bunlara ek olarak mobil cihazlarda sesli aramaların da artık popülerleşmeye başlaması, sesli arama sorgularına uyumlu içeriklerin de önemini artıyor. Bu durumu göz önünde bulundurarak, sayfa başlık ve içeriklerinizi sesli aramalara uyumlu hale getirerek, kolay indekslenebilir bir şekilde hazırlamanız, mobil SEO’nuzu geliştirmenize yardımcı olur.

Mobil site açılma hızı

Hız, sitenizin performansını en belirgin şekilde belirleyen faktörlerden biri. Sitenizin hızlı bir şekilde açılması ve sayfa geçişlerinin hızlı olması, site üzerindeki kullanıcı deneyimini bir hayli geliştirecek faktörlerden biri.

Yavaş açılan siteler kullanıcıların siteyi terk etmesine ve kullanıcı deneyiminin olumsuz bir şekilde etkilenmesine neden olacağı için, Google bu siteleri daha alt sıralarda listeleyebiliyor.

Responsive tasarıma geçin

Responsive (mobil uyumlu) tasarımlarda site içeriği ve URL’si değişmez, sadece tasarımsal olarak öğeler mobil cihazlara göre şekillenir. Sayfa URL’nizin ve içeriğin değişmemesi bu sayfaların daha etkili bir şekilde indekslenmesine yardımcı olacağı için arama sorgularındaki yerinizi de daha sağlama alabilirsiniz.

Responsive tasarımlarda, kullandığınız altyapıya göre, mobil cihazlardaki tasarımı dilediğiniz gibi şekillendirerek, bazı ögeleri kaldırabilir ve boyutlarını değiştirebilirsiniz. Bu düzenlemeleri yapmanız, kullanıcıların mobil site üzerinde daha fazla vakit geçirerek, kullanıcı deneyimini artırmasına yardımcı olur.

Görsellerinizi optimize edin

Masaüstü sitenizdeki görsellerinizi mobil cihazlara göre optimize etmeniz de oldukça önemli. İyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için, görsellerinizin mobil cihazların çözünürlükleriyle uyumlu olması ve ekranda taşmaması gerekir.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi responsive tasarımlarıda, sayfa içeriğinin yerini ve kendisini değiştirme fırsatınız olur. Gereken ve özellikle geri dönüşüm alacağınız ürün sayfalarında görsellerinizi mobil cihazlara göre optimize etmeniz, kullanıcı deneyimini bir hayli geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Kolay anlaşılır bir navigasyon

Mobil sitenizi ziyaret eden kullanıcıların site üzerinde rahatlıkla dolaşabilmeleri gerekir. Aradıkları ürünlere ve sayfalara hızlı bir şekilde ulaşabilmeleri için sayfa tasarımında navigasyona özellikle önem vermelisiniz.

Navigasyon araçlarını kullanırken, açılıp kapanan ya da yan taraftan ekrana kayan menüleri kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra Sepet, Ödeme Sayfası ve Arama özelliklerini sayfanın üst bölümünde bir bantta kullanarak, her sayfa üzerinden bu sayfalara ulaşılmasını sağlayabilirsiniz.