TOGG, Yerli Otomobilin Bataryası İçin Farasis ile Anlaştı

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) ile dünyanın önde gelen batarya üreticilerinden olan Farasis, lityum-iyon bataryalarının tedariki konusunda anlaştıklarını belirtti.

Çinli batarya üreticisi olan Farasis, yerli otomobil geliştiren Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) ile anlaştıklarını belirtti. Anlaşmaya göre, TOGG'un geliştirdiği elektrikli araçlarda kullanılacak lityum-iyon bataryalarını Farasis tedarik edecek.

Farasis'in Almanya sorumlusu Sebastian Wolf, Alman haber ajansı dpa'ya yaptığı açıklamada batarya hücrelerinin Almanya Bitterfeld'deki fabrikada üretileceğini söyledi.

TOGG'nin CEO'su Gürcan Karakaş, Farasis'in batarya hücrelerinin tedariğinden ve batarya modüllerini geliştirmekten sorumlu olacağını söyledi. 

Yapılan iş birliğini Karakaş, şu sözlerle ifade etti: "1 yıldan fazla süredir Türkiye'deki ve dünyadaki ticari, teknik ve stratejik anlamda oyuncuları değerlendirdik. Ve sonucunda stratejik partnerimizi belirledik. Günümüzde elektrikli araçlarının sürdürülebilir başarısı için önemli teknolojilerin bir tanesi batarya, bataryada ise lityum-iyon teknolojisi. Biz bununla ilgili olarak dünyanın en önde gelen kuruluşlarından bir tanesiyle bir iyi niyet mektubu imzaladık. TOGG için batarya paketinin ve modüllerinin üretimi söz konusu ayrıca ilerleyen aşamalarda AR-GE'ye yatırım yaparak hücre kimyasına doğru geliştirmelerimizi beraber sürdürmek istiyoruz. Sadece otomobil dünyası için değil, enerji depolama çözümleri için de çözümlerimiz olacak. Bu, önümüzdeki 10 yıl içinde tüm dünyada ve Türkiye'de de önem kazanacak bir pazar."

İki şirket, detayları yıl sonuna kadar kararlaştırmak istediklerini ve 2021 yılının başında iş ortaklığını Türkiye'de başlatmayı planladıklarını duyurdu.

TOGG de Twitter hesabından "Planlarımız doğrultusunda adım adım ilerliyoruz. Dünyanın önde gelen Li-İyon batarya üreticilerinden Farasis ile yaptığımız anlaşmaya göre batarya modülü ve paketini Türkiye’de üreteceğiz" paylaşımını yaptı.

2002 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) temelleri atılan Farasis şirketinin merkezi Çin'in Ganzhou kentinde bulunuyor.