WordPress Hosting Nedir?

WordPress, hemen hemen her türden web sitesi oluşturmak için güçlü ve ölçeklenebilir bir içerik yönetim platformudur. Fakat, siteniz ancak seçtiğiniz hosting hizmeti kadar hızlı ve sorunsuz olacaktır.

Bu cümle, WordPress’in tüm ayrıntılarını bilen bir web sunucusu seçmenin önemli olduğu anlamına gelir. Basitçe bu bağlamda ifade etmek gerekirse, normal web hosting hizmetlerine karşın WordPress Hosting hizmetleri genellikle WordPress siteleri için daha üstün ve işlevsel bir seçim olarak görülebilir.

WordPress Hosting Nedir?

WordPress hosting,  WordPress’in performans ve güvenlik gereksinimleri için optimize edilmiş barındırma hizmetini ifade eder. WordPress’i domaininize olabildiğince kolay bir şekilde entegre etmenize yardımcı olmak için genellikle WordPress için tek tıklamayla yükleme özelliğiyle beraber gelir.

WordPress Hosting ve Web Hosting Arasındaki Fark Nedir?

WordPress hosting, WordPress içerik yönetim sistemi kullanan web sitelerine uyarlanmış özel bir web barındırma biçimidir. Standart web hosting ise, her türlü web sitesi ile kullanılan çok genel bir hizmettir. Joomla, Magento, Drupal ve hatta özel kodlanmış web sitelerinin tümü standart bir web barındırma planıyla iyi çalışabilir.

Ve tabii ki, bir WordPress web sitesi için de standart web barındırma kullanabilirsiniz. Öyleyse, neden bu kadar çok işletme sahibi WP hosting kullanıyor sorusunun cevabı ise WP için özel olarak yapılandırılmış bir sunucudan alabileceğiniz üstün performansta yatmaktadır.

WordPress hosting genellikle yıldırım hızında kurulum özelliğiyle gelir. 

WordPress aslında bir tür yazılım olduğu için de; bilgisayarınızda, tabletinizde veya akıllı telefonunuzda kullandığınız her yazılım gibi, güncellenmesi gerekir. Bunun için en iyi WordPress Hosting hizmetleri otomatik güncelleme özelliği de içerir ve size rutin güncelleme kontrolü işi bırakmaz.

Paylaşımlı WordPress Hosting Nedir?

WordPress, kişisel blog ve içerik yönetim sistemi platformları açısından en büyük pazar payına sahiptir. Bunun nedeni büyük ölçüde WordPress’in ücretsiz ve kurulumu kolay olması, oldukça kullanıcı dostu olması ve bir web sitesini tam istediğiniz şekilde tasarlamanıza ve geliştirmenize yardımcı olabilecek çok sayıda eklenti ve temaya sahip olmasıdır. WP kullanıcı tabanındaki artış, WordPress Hosting hizmeti sunan barındırma şirketlerinin doğuşuna zemin hazırlamıştır.

Sitenizin barındırma amacıyla diğer web siteleriyle aynı sunucuyu paylaşacağını ifade eden Paylaşımlı WordPress Hosting hizmeti, diğer WordPress barındırma hizmetlerine kıyasla son derece ucuz olarak kabul edilir. Öte yandan Paylaşımlı WordPress Hosting ile sunucunuz (WP hosting olması nedeniyle) web sitenizin altyapısı olan WordPress için optimize edilmiş güzel bir performansa sahip olacaktır.